Räägime suurustest, osa 1

sizes_stiilitarid

Rõivasuurus on kõigest number. Siiski oleme programmeeritud mõtlema: “Kannan suurust 34, järelikult olen sale/heas vormis/…!” Tegelikult on suurusnumber aga bränditi erinev, nii et ainult numbri järgi elades on raske orienteeruda. Kuigi olen suurus 36, leiab minu riidekapist numbreid 34-st 40-ni, 8-s 12-ni ning XS-st M-ni. 

Suurusnumber on jaemüügi maailma leiutis. Kuidas nii? Kujutage ette kui potensiaalsed ostjad seisaksid silmitsi oma “tegeliku” suurusega - see tähendab, et tegelikult ei ole sa mitte 34, vaid hoopis 40. Kardetakse, et sellisel juhul ostja lahkub poest tühjade kätega, nii et palju lihtsam on õmmelda külge sildike "34". Võib olla mõeldakse, et kasu on mõlemapoolne - inimene arvab, et ta on “sobivas” suuruses, sooritab ostu ning jaemüüja saab kasumi. Kuid olgem ausad - kui me ostaksime kõik riided ühes suuruses, siis kaugeltki kõik neist ei oleks meile parajad ega istuks kaunilt meie kehal. Ja aega meeldivat rõivaeset kõikides suurustes proovida enamasti ka ei ole. Mis siis üle jääb? Osta numbri järgi ja avastada kodus pettudes, et rõivas ei sobi või jätta üldse ostmata? 

Vastuse saad meie järgmise nädala postitusest, mille leiad siit.

Stiilne igas vanuses: 60+

Nüüd on viimane aeg õppida loobuma nendest sitsidest-satsidest, mille külge mõned naised vananedes klammerduvad. Satsid ja detailiderohked lõiked teevad sind vaid vanemaks, samas kui selged ja puhtad jooned mõjuvad eakohaselt. 

Võid kriitikat kartmata kanda julgeid mustreid, glamuurseid metallikuid ja tugevaid värve. Sinu seljas näevad need lausa kuninglikud välja. Pentsikud detailid (nagu veidrad kraed ja nööbid) või mustrid (roosilehed või maalähedased lillemustrid) jäägu parem multikavanaemadele! Alates teatud vanusest hakkavad liiga leedilikud riided välja nägema igavad, nii et ürita ka neid vältida. Peenutsevad püksid või kõigega sobiv käekott lisavad vaid vanamoodsust. 

Kui armastad kanda teksaseid ning tead, mis sinu kehakujule sobib, siis pole põhjust, miks sa ei võiks neid kanda kuni 80ndateni. Mida vanemaks saad, seda rohkem võiksid hoiduda trendidest: paljas keskkoht, madalalõikelised püksid või ekstreemselt alt laienevad püksid. Üleni teksa kandmine näeb maitsekas välja noortel, kuid sina võiksid oma teksajakile lisada hoopis lihtsa musta seeliku või puuvillase kleidi (ja mitte teksapüksid). 

Samuti ei pea sa hoiduma nahast. Kvaliteetne ja korralikult valmistatud nahktagi sobib igas vanuses naisele. Sama lugu on nahkpükstega. Kuid loobu neist kohe (või osta uued), kui nahkese on võtnud sinu põlvede, küünarnuki või tagumiku kuju (ja sind seal sees ei ole). 

Stiilne igas vanuses: 50ndad

Eeldusel, et oled oma stiiliga rahul, on sul vaja uuenduste saamiseks vaid aeg-ajalt oma garderoobi klassikuid uutes värvides, kangastes ja mustrites soetada. Kui sulle endiselt meeldib trendidega kaasas käia, siis tee seda julgelt - AGA! Hoia alati silmas oma kehakuju. Kui kõik moelaval nähtu ei tööta sinu kehakuju jaoks, kasuta vaid sobivaid elemente. Muidugi oleks tark meeles pidada ka oma vanust - jumpsuit'id, tunked, nabapluusid, tüllseelikud ja reieni ulatuvad saapad oleks parem heategevusse anda. 

Isegi kui su keha näeb milleski hea välja, peab stiil sobima ka sinu näoga. Kui su nahk ja figuur lubavad, võid rahulikult kanda madalalõikelisi pükse (muidugi nii, et keskkoht paljastatud ei ole) või teksajakke - oluline on, et ise end mugavalt tunned! Soeta endale julgelt moekaid teksaseid, värvikirevaid särke või kõige trendikam käekott. Trendide kuhjamise asemel ürita aga fokusseerida vaid ühele ülimoekale esemele. Hoia kõik muu lihtne ja mugav. 

Ära unusta, et isiklik stiil on alati moes. Kui sa oled siiani armastanud riietumisel boheemlaslikku meeleolu või rock'i, siis pole mõtet hakata seda praegu muutma. Ürita leida lihtsalt oma eale sobivad lahendused. 

Stiilne igas vanuses: 40ndad

Nüüdseks peaks sinu garderoobi iseloomustama suhe 60:40 - 60% investeeringut (see ei tähenda ilmtingimata igavaid rõivaid, vaid hoopiski kvaliteetseid riideid, mida planeerid veel mitmeid aastaid kanda) ja 40% hetkelisi rõivaid. Trende pole vaja mängust välja jätta, kui nad sulle tõeliselt meeldivad. Kuid selle asemel, et neid otse moelavadelt kopeerida, tee nendest endale sobiv tõlgendus. 

Ürita vältida ka kõike, mis on ülikorrektne. Sageli (oh-seda-irooniat) võib juhtuda, et korralik tviidjakk jätab parema mulje 20ndates kandja seljas ning 40ndates naise teeb lihtsalt vanemaks. Päris kindlasti ei ole praegu see aeg (kui SEE aeg üldse kunagi tuleb), kus tuleks sukelduda tagasihoidlikesse värvidesse ning igavatesse lõigetesse. Ei! Sega julgelt oma garderoobi klassikuid uute trendidega ning kanna erksaid värve! 

PS! Kui sa juba ei ole endale hea silmaga juuksurit leidnud, siis nüüd on selleks küll viimane aeg! Õige soeng ja jumestus võivad sind aastaid nooremaks teha, samas kui vale soeng... 


Stiilne igas vanuses: 30ndad

30ndad on aeg, kus sinu stiil tõeliselt välja kujuneb. Nüüdseks peaksid juba tunnetama oma keha ning omama ideed sellest, mis sulle sobib ning mis mitte. 

Samuti on nüüd see aeg, kui tuleks ümber hinnata mõned vanad lemmikud: kas need madala vöökohaga teksad näevad endiselt sinu seljas nii head välja kui varem? Kas sinu klubiriiete kollektsioon on endiselt vajalik või tuleks see välja vahetada millegi uuele elustiilile sobivama vastu? Nüüd on ka aeg mõelda nende rõivaste peale, mida sa varem mitte mingil juhul selga poleks pannud: võid avastada disainerrõivaste võlu; leida, et spetsiaalselt sulle õmmeldud riietes tunned end enesekindlamalt ja paremini; või siis tekib sul seletamatu vajadus millegi klassikalise järele.

Jah, me kasutasime seda natukene hirmutavat (ja mõne jaoks ka igavat) sõna - "klassikaline". Kindlasti ei tähenda 30ndates riietumine seda, et sa ei tohiks enam trende jälgida. Tutvu julgelt kiirmoe ja hooaja trendidega, kuid nüüdseks peaksid lihtsalt oskama varasemast paremini endale sobivaimat valikut teha. Praegu on aeg, mil sa ei ole enam moe ja trendide "ori", vaid tunned end mugavalt oma kehas ja stiilis. Kui oled nendes selgust saanud, leiad kergelt rõivaid, mis peavad vastu mitmeid ja mitmeid hooaegu. Nii et investeeri julgelt kvaliteeti! 


Stiilne igas vanuses: 20ndad

On tõsi, et mida noorem sa oled, seda julgemalt tahad sa eksperimenteerida ning seda suurema tõenäosusega suudad ka kõikvõimalikud moekapriisid välja kanda (see muidugi ei välista, et võid ka vanemas eas sellega suurepäraselt hakkama saada. Iseasi, kas seda ka soovid). Hoolimata sellest, et sinu 20ndad eluaastad on aeg, mil oled ilmselt parimas vormis ning võimeline kandma ükskõik mida, on tegu ka võrdlemisi keeruka ajaga - riidekapi transformatsioon ülikoolist tööle ei pruugi alati kõige lihtsam olla. 

20ndad on aeg, kui võiksid tasapisi hakata mõtlema riietesse investeerimise peale. Sul on piisavalt aega, et leida need baasrõivad, mis sulle kõige paremini sobivad ning mida saad igas olukorras kanda. 

Samas ära unusta eksperimenteerimist uusimate trendidega - sa ei tea kunagi, kus tulevased lemmikud peidus võivad olla. Ainukesed limiteeringud on ilmselt sinu kehakuju (üle teksaäärte voolav kõhuke pole üheski vanuses ilus) ning elustiil (mikromini seelik ja sügava dekolteega särk pole just kõige autoriteetsem valik kontoris töötamiseks). Tõenäoliselt eksid sa vahepeal värvide, mustrite ja proportsioonide valikus, luues nii mõnegi "imelise" fotojäädvustuse, mida hiljem iseloomustad mõttega "mis-mul-küll-arus-oli", kuid see pole oluline. Katse-eksitus meetodil on kõige lihtsam õppida! 

Lühidalt - eksperimenteeri ja leia oma esimesed baasrõivad! 

Miks mitte? Kanda mitut julget värvi korraga

Pärast pikka, külma ja värvivaest talve tahaks paratamatult kanda midagi erksat; midagi, mis meelitaks päikese välja ning teeks tuju heaks. Miks mitte võtta kevad vastu julgete värvikombinatsioonidega? Või eksperimenteerida vastandvärvidega? Keegi pole ju öelnud, et kanda tohib vaid ühte julget värvi korraga! Kui kohe mitme värviga mängida ei julge, siis alusta ühest erksast kampsunist, mantlist või kingapaarist! Võimalusi on palju.

Värvide sobitamisel kasuta abiks värvide ringi: 

 
värviring
 

Kollane ja lilla? Punane, sinine ja kollane? Miks mitte! 

5 põhjust, miks kasutada personaalset stilisti

Arvatakse, et isikliku stilisti abi kasutamine on privileeg ja luksus, mis mõeldud vaid staaridele.  Tegelikult on see võimalus teha tarku otsuseid ning saada oma raha eest maksimum. Täpselt nii nagu finantsplaneerija aitab orienteeruda rahaasjades, oskab stilist hinnata Sinu riidekapis olemasolevat ning aidata säästa raha edasiste ostude tegemisel. Selleks aga tuleb vaadelda oma garderoobi sisu ja aksessuaare kui investeeringuid.

minu stiil

Toome ära 5 põhjust, miks hakata kasutama personaalse stilisti abi:

 1. Tõusevad enesekindlus ja -hinnang - Aeg-ajalt vajame kõik julgustavat tõuget või kinnitust, et see, mida teeme või kuidas, on õige. Stilist töötab Sinuga koos, et jõuda tulemuseni, mis on mugav, tekitab enesekindlust ning toob esile Sinu isiksuse. Komplimendid on garanteeritud! 

2.    Objektiivne kõrvalseisja pilk - Sõbrad, elukaaslane või tuttavad ei pruugi alati objektiivsed olla ning sulle parimat nõu anda. Kui tõesti soovid oma stiili uuendada, rõivaste eelarvet targalt kulutada, jätta head esmamuljet tööintervjuul või mõnel muul üritusel, on stilisti palkamine tark investeering.

3.    Aja ja raha tark kulutamine - Hea stilist hoiab aega kokku, õpetades, mis just Sulle sobib (ja aidates niimoodi vältida kappi seismajäävaid riideid) ning tehes shoppates valiku juba ette ära. Samuti ei vaata tark stilist vaid hinnasilti, vaid kalkuleerib välja ka eseme tegeliku maksumuse. Näiteks kleit, mida tuleb iga kandmiskorra järel keemiliselt puhastada võib kokkuvõttes osutuda kallimaks kui kleit, mida saab masinas õrna pesu režiimil pesta. 

4.   Arenda oma stiili ja loo koordineeritud garderoob - Isiklik stilist aitab Sul avastada, mis Sinule kõige paremini sobib; selleks võtab ta arvesse Sinu kehatüüpi, eripärasid, jumet, Sulle sobivaid värve, elustiili jpm. Lisaks aitab ta üles ehitada hästi funktsioneeriva garderoobi, kus kombineerimine pole enam probleem ning kõik olemasolev toetab Sinu personaalset stiili.

5.   Arenda oma karjääri - See, kuidas sa ennast presenteerid, võib Sind karjääriredelil edasi aidata või hoopiski takistuseks saada. Esmamuljeks kulub meil vaid 10-15 sekundit. 

Lõppude lõpuks aitab personaalne stilist kõige paremini vältida olukorda, kus avastad, et kapis justkui riideid on, aga selga pole midagi panna.

Kui Sa soovid rohkem teadmisi oma kehakujust, garderoobist, sobivatest värvidest ja lõigetest või hoopis arendada oma personaalset stiili, siis võta ühendust Stiilitaridega: info@stiilitarid.ee! Pole oluline, kas oled lapsega kodus, karjäärinaine või alles tudeng; oled Sa noor või vana; või mis on number Sinu riietel - õpetame Sulle, kuidas end edukalt riietada igas olukorras!


Kaunite kudumite aeg

Millegipärast on Stiilitaride stuudios alati nii, et kui esimesed külmad ilmad endast märku annavad, haaravad kõik nagu üks mees soojade kampsunite, kootud kleitide ja seelikute järele. Jah, meile ei meeldi eriti külm. Aga meile väga meeldib igal pool kudumeid kanda. 

Kuna Eestimaine külmaperiood on sageli pikem kui vaid kolm kuud, tekib paratamatult soov iga talv oma garderoobi midagi uut ja mõnusalt sooja lisada. Kudumiseks meil palju aega ei jää ning oma unistuste kampsuni tegemiseks jääb ilmselt oskustest ka puudu. Selleks, et vältida tüdimust olemasolevatest kampsikutest, asusime poodidest uusi sooje (!) kaaslaseid otsima. 

Mõned meie lemmikud: 

Väjakutsuv H&M 'i kampsun, 100% villane. 59,99€

Väjakutsuv H&M 'i kampsun, 100% villane. 59,99€

Zara klassikaline valge kampsun, 19,99€

Zara klassikaline valge kampsun, 19,99€

Mosaic v-kaelusega kudum, 45% polüamiid, 45% polüakrüülnitriilkiud, 10% vill; 59,95€

Mosaic v-kaelusega kudum, 45% polüamiid, 45% polüakrüülnitriilkiud, 10% vill; 59,95€

Bastioni käisteta villasegune varrukateta kudum, 40% viskoos, 30% polüester, 20% polüamiid, 5% vill, 5% angooravill, 49,90€

Bastioni käisteta villasegune varrukateta kudum, 40% viskoos, 30% polüester, 20% polüamiid, 5% vill, 5% angooravill, 49,90€

Next jõulumeeleoluline kampsun,  85% akrüül 15% vill; 35€.

Next jõulumeeleoluline kampsun, 85% akrüül 15% vill; 35€.

H&M lukuga kampsun,  13% polüester, 71% akrüül, 16% vill; 29,99€

H&M lukuga kampsun, 13% polüester, 71% akrüül, 16% vill; 29,99€

Montoni armas palmikutega kudum, 64% polüamiid, 36% polüakrüülnitriilkiud; 55,95€

Montoni armas palmikutega kudum, 64% polüamiid, 36% polüakrüülnitriilkiud; 55,95€

Zara triibuline pontšo, 49,95€

Zara triibuline pontšo, 49,95€

Ivo Nikkolo v-kaelusega kudum, 100% vill; 139,90€

Ivo Nikkolo v-kaelusega kudum, 100% vill; 139,90€

 
H&M punane kampsun,  90% polüamiid, 10% alpaca vill, 19,99€.

H&M punane kampsun, 90% polüamiid, 10% alpaca vill, 19,99€.

Veelgi rohkem põnevaid tooteid, inspiratsiooni kudumite kandmiseks ja ideid isetegemiseks leiad meie Pinterestist: 


Meie kliendid: Birgit

Vanus: 31

Stiilitaride poole pöördumise põhjus: Puudulik pulmakleit

Mida me tegime? Birgit on Stiilitaridega juba varem tuttav, mistõttu olime väga meeldivalt üllatunud, kui ta oma pulmakleidimurega meie poole pöördus. Tallinna pitsivahulistest pulmakleidipoodidest ei olnud särasilmne Birgit endale veel seda Õiget kleiti leidnud. 

Ühel augustikuu õhtupoolikul tutvustasimegi pruudile tema kehakujule sobivaid lõikeid ja värve ning seejärel asusime juba nende põhjal unistuste pulmakleiti disainima ning lõikejoonist tegema, et Birgitil oleks lihtsam oma soovi õmblejale seletada. Õigeks kleidiks osutus lihtsalõikeline armas kleit, millele lisasid krutskeid rohelised detailid. 

Tõeliselt imeline elamus!

Suured õnnesoovid Birgitile ja tema toredale kaasale! 

selg_stiilitarid_pulmakleit.jpg
stiilitarid_pulmakleit

Kuidas sügisel kaunilt aga soojalt riietuda?

Iga sügis, talv ja kevad on paljudel naistel sama mure: sooviks välja näha naiselik ja kena; aga samas peaks olema ka soe. Kihiline riietus on parim viis alati olukorrale vastavalt riides olla ning samas mitte külma tunda. Kui oled omandanud kihilise nipid, aitavad need sul rõhutada oma figuuri (mitte välja näha nagu sissepakitud kubujuss) ning samuti võivad need luua proportsionaalsema mulje sinu kehast.

Kuidas siiski kihiliselt riietuda?

kontor_3_1.jpg
 • esimene kiht olgu liibuv ja võrdlemisi neutraalne;
 • lisa esimene soe kiht - õhuke kardigan või kampsun. Kui sulle meeldivad värvid, siis see on hea koht, kus veidi särtsu lisada;
 • seejärel peale jakk, bleiser, mantel või suurem kampsun;
 • lisa sall ja aksessuaarid ning oledki valmis!

Hoia alumised kihid alati võimalikult keha ümber ning kui muretsed oma vöökoha pärast, lisa kindlasti vöö!

Head kombineerimist!


Mida tööl kuumaga kanda?

 
what not to wear to work.jpg
 

Puhkusel ja vabal ajal on kuuma ilmaga lihtne endale kehakatteid leida. Kui aga kaheksast viieni tööl käia, võib mugavate riiete leidmine peavalu põhjustada. Lõpuks võib tunduda, et kannadki päevast päeva samu rõivaid. Riiete valimisel on kõige olulisem meeles pidada, et olenemata vanusest ja kuumusest ei lange tööriietuse standardid. Mõned nipid, kuidas kuumalaine ajal endiselt šikk välja näha:

 • Kanna heledaid, õhukesi ja puuvillaseid riideid. Need lasevad õhku läbi ning tunned end tööpäeva jooksul mugavamalt.  Väldi sünteetilisi kangaid nagu polüester, nailon, akrüül.
 • Kui oled üks neist inimestest, kes armastab tumedaid värve, vali kangas, mis laseb õhku läbi – tumedad riided neelavad rohkem päikest ning Sul hakkab kiiremini palav.
 • Kanna avaraid, tuunikalaadseid või lihtsalõikelisi kontorikleite. Olenevalt Sinu mugavusest ja vanusest vali kleidi allääre pikkus (väldi seelikuid ja kleite, mis on liiga lühikesed - hea pikkus on paar cm põlvest ülalpool). A-lõikelised puuvillased või siidist (särk)kleidid on veel üks mõnus variant.
 • Kui tunned end ebamugavalt varrukateta kleidis, viska peale puuvillane jakk või kardigan. Stiili lisamiseks sobita juurde suvine pliiatsseelik või mõnusad heledad viigipüksid.
 • Linasest, puuvillasest või saržist hele ülikond on sobilik traditsionaalsesse kontorisse. Seda nii meestel kui naistel. Julgemad võivad eksperimenteerida lühikeste (mitte liiga lühikeste!) pükstega.
 • Väga kuumadel päevadel vaheta kontsad viisakate sandaalide vastu. Sandaalide kandmine ei sobi siiski kõikidesse kontoritesse ja asutustesse – jälgi, mida Sinu töökaaslased jalas kannavad!
 • Väldi riideid, millel on läbipaistvad detailid; mis on liiga lühikesed või millel on liiga suurelt brändi logod peal. Mitte kunagi ära mine tööle plätudes! 

Meie kliendid: Liisa

Vanus: 24

Stiilitaride poole pöördumise põhjus: Stiilikonsultatsioon

Mida me tegime? Liisa on noor särtsakas neiu, kes on taas jõudnud elu muutepunkti - ülikool on lõpetamisel, tööelu ootamas. Sellega seoses vajab muutust ka garderoob. 

Konsultatsioonil aitasime Liisal leida oma stiili (mõnus segu smart casuali'st ja boheemlaslikust 70ndate rockist) ning jagasime nippe, kuidas noore inimesena vastavat muutust oma garderoobis läbi viia - millele tähelepanu pöörata, mida proovida ja kuidas täiustada oma stiili nii, et tekiks täiuslik isikupärane garderoob, mis sobib igaks ettevõtmiseks. 

Lisaks koostasime talle (juhuks kui tal endal mõtted otsa saavad) pidevalt täieneva personaalse insipratsioonimaterjali, kus leidub tema kehakujule ja stiilile sobivaid kombineerimisideid. 

Aitäh Liisa, et veetsid meiega stiilse ja hariva tunni! 

Meie kliendid: Mari ja Mare

Vanus: 31 ja 57

Stiilitaride poole pöördumise põhjus: Huvi tundma õppida oma kehatüüpi ning sobivaid värve

Mida me tegime? 

Emadepäevaks koostasid Stiilitarid koos Ilukool.eu’ga erilise “Ema-tütre” paketi, mille raames jõudsid meieni Mari ja Mare. Särtsakamat ema-tütar paari annab otsida! 

Vintage’it armastav Mari ja tema punapäine ema Mare on mõlemad eriliste lõigete ja julgete värvide armastajad. Neile personaalselt koostatud materjali tutvustades sai selgeks, et mõlemad on aastate jooksul vaistlikult õppinud endale õigeid värvi- ja lõikevalikuid tegema. Naised teadsid, mis sobib ning mis mitte - vaja oli vaid kinnitust, et olemasolev sisetunne ei valeta. 

Samal ajal kui üks stilistiga vestles, viibis teine kõrval ruumis, kus talle tehti jumestus ning jagati meiginippe. Lõpuks olid ema-tütar oma kehatüüpidega kurssi viidud, poodlemisnõuanded jagatud ning valmis pisikeseks lõbusaks pildisessiooniks. 

Stiilitaride jaoks oli see üks paljudest mõnusatest pühapäevadest..

Aitäh Mari ja Mare!